17 Ocak 2014 Cuma

Sql 2005 Kurulumu

İndirme linkleri
1- EKLENECEK
2- EKLENECEK

Not : Bilgisayarınızda NET Framework 2.0 yüklü olması gerekir .

lk yazımızda MS SQL Server 2005 ile hayatımıza ne gibi yenilikler geldiğinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise artık işe koyulmanın vaktinin geldiğini düşünüyor ve MS SQL Server 2005'in kurulumu ile devam ediyoruz.

Yazımız bol resimli bir anlatıma sahip olacak. Belli başlı aşamalarda nelere dikkat etmemiz gerektiğinden bahsediyor olacağız. Zira MS SQL Server 2005 yeni bir installer ile karşımıza çıkıyor.

DVD'nin çalışmasının ardından karşınıza ilk gelecek olan ekran;


Bu aşamada MS SQL Server 2005'i yüklemek için bilgisayarınızda hangi yazılımsal ve donanımsal gereksinimlere ihtiyacınız var bunları görebilir, SQL Server Upgrade Advisor'u yükleyebilir, MS SQL Server 2005 Server araçlarını, Books Online'ı ve örnek veritabanı dosyalarını yükleyebilir, Native Client bileşenlerini yükleyebilir, yada DVD ile ilgili işlemlerinizi yapabilirsiniz.

MS SQL Server 2005'i bilgisayarınıza kurabilmek için öncelikle IIS'in yüklü olması, IE 6.0 ve üzerinde bir browserın sisteminizde var olması ve Windows Installer 3.1'in yüklü olması gerekiyor. Windows Installer 3.1'in yüklü olmaması durumunda DVD içersinden Tools klasöründe bulunan setup ı kullanabilirsiniz.

Biz direk yükleme işlemine başlamak için "Server components, tools, Books Online and samples" sekmesini seçiyor ve devam ediyoruz. Karşımıza ilk olarak klasik "End User Licence Agreement" çıkıyor. Çoğumuzun yaptığı gibi yazılanları okumuyor ve checkboxu işaretleyerek ileri aşamalara doğru yol alıyoruz
Bir sonraki aşamamız MS SQL Server 2005 kurulumu için gerekli olan bileşenlerin yüklenmesi aşaması. Bu aşamada seyretmekle yetiniyoruz. Ve ardından karşımıza gelecek sihirbaz ekranını "next" ile geçiyoruz.

Bu aşamadan sonra MS SQL Server 2005 kurulumu bilgisayarınızda bir tarama gerçekleştiriyor. Gerekli donanımsal yapıya sahip misiniz, IIS yüklü mü, vs. Bu alanda alabileceğiniz warning ve error mesajlarına dikkat etmenizi öneririm. Örneğin IIS yüklü değilse bu konuda bir warning mesajı alacaksınız. kuruluma devam edebilirsiniz lakin IIS'i yinede kurmalısınız. Ancak error kodlu mesajları iyi değerlendirmelisiniz.
Bir sonraki aşamamız ise CD Key... Bu aşamaya kadar başarıyla geldiyseniz burada elinizdeki MS SQL Server 2005 DVD'si kapağında bulunan Product Key'i girerek devam edebilirsiniz.

şimdi karşımıza çıkacak olan ekran ise bize yüklemek istediğimiz MS SQL Server 2005 bileşenlerini soruyor. Burada gereksiz kaynak kullanımını önlemek adına sadece kullanacaklarınızı işaretleyebileceğiniz gibi şayet ilk kez bu ürünle tanışıyor ve tüm fonksiyonlarını test etmek istiyorsanız tüm bileşenlerini kurabilirsiniz.
Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta şu ki tüm bileşenleri seçseniz bile MS SQL Server 2005 ile beraber gelen samples ve sample database bileşenleri yüklenmiyor. Bu nedenle herşeyi seçtikten sonra "Advenced" a tıklayarak Sample bileşenlerini de yükleyin. Özellikle yeni tanıştığınız bu ürün üzerinde bazı demo çalışmalar yapacaksanız elinizin altında örnek bir database'in bulunması işinize yarayacaktır. SQL Server 2000 versiyonunda "pubs" ve "northwind" database leri varken MS SQL Server 2005 ile beraber "Adventureworks" isimli bir database karşımıza çıkıyor.
Sonraki aşamamız ise instance yaratılması ve workstation bileşenlerinin yüklenmesi aşaması. şayet default instance yerine farklı bir instance kullanmak isterseniz bu aşamada değişikliğinizi yapabilirsiniz.

Bir sonraki aşamamız Authentication Mode aşaması. Burada MS SQL Server 2005'inizin kullanıcı yetkilendirme ayarlarını düzenleyebilirsiniz. Ben mixed mode seçeneğini seçmeyi uygun buluyorum her zaman.
Ve sona yaklaşıyoruz. karşınıza gelecek ekranda sizden talep edilen bilgi hangi dil ayarlarını kullanacağınız bilgisi. Seçiminizi bir listeden yapabilir yada default seçimlere boyun eğebilirsiniz. Takip eden menüde ise MS SQL Server 2005'inizin konfigürasyon ayarlarını yapmanızı sağlıyor.
Ve artık sona ciddi anlamda yaklaştık.  Size şu ana kadar yaptığınız tüm seçimlerin bir özeti gösteriliyor.
ve kurulum başladı!
Kurulum bize biraz farklı gelecektir. Zira sıralı bir kurulum değil. Listenin 3. bölümünden başlayan kurulum bir anda 5. sekmeye geçiyor sonra tekrar 3'e dönüyor. Bu nedenle aceleci olmamanızı öneririm. Kurulumun tamamen bitmesini beklemelisiniz.

Bize Destek Olmak İçin Youtube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın!